De economie heeft te lijden onder een enorm gebrek aan vertrouwen. Een nullijn of keiharde bezuinigingen verslechteren die situatie alleen maar.
Agnes Jongerius, voorzitter van de FNV: “Hiermee komt de economie zeker niet op gang. Wat meneer Wientjes van de werkgevers voorstelt werkt averechts. Als iedereen er op achteruit gaat, want dat is wat een nullijn in de praktijk betekent, stoppen mensen massaal met geld uitgeven.”
Dat er iets moet gebeuren om de Europese crisis het hoofd te bieden staat vast. Jongerius: “Maar als ik mag kiezen dan ga ik toch voor de aanpak van Christine Lagarde, de directeur van het IMF. Niet te hard bezuinigen, wel investeren in mensen en banen.”
Bernard Wientjes, voorman van de werkgevers, stelt voor een ‘solidair’ akkoord te sluiten waarbij overheidssalarissen, sociale uitkeringen en marktlonen op nul worden gezet. Jongerius: “Ik vraag mij af waar de solidariteit van de werkgevers blijft. Werknemers, zelfstandigen en mensen die afhankelijk zijn van een uitkering mogen de lasten dragen en het geld ophoesten dat Wientjes ziet rinkelen. Hoor je hem over een verhoging van de vennootschapsbelasting of de invoering van een bankenbelasting. Ik dacht het niet. Ook de bonussen van topmensen en de hypotheekrenteaftrek voor villabewoners mogen vóoral niet worden aangetast.”
Op dit moment is het werkloosheidscijfer in Nederland nog stabiel, maar in andere Europese landen raken steeds meer mensen hun baan kwijt. Jongerius: “En Wientjes wil dan gaan morrelen aan de lengte van de WW en de ontslagkosten. Dat lijken mij niet de juiste prioriteiten op dit moment. Het moet om de mensen draaien die vrezen voor hun baan. Behoud van werk en de inzet van deeltijd-ww bijvoorbeeld, om te voorkomen dat mensen massaal thuis zitten straks en geen geld meer uit te geven hebben.”
|